Články
Top

Presidents‘ Trophy


Pohár pro vítěze základní části NHL

Družstvo, které v bodování základní části zámořské NHL dosáhne nejlepšího výsledku (takzvaný Best Record), je již 27 let držitelem prestižního Prezidentova poháru. I přes téměř třicetiletou tradici je to nicméně nejmladší klubové ocenění a v porovnání s vítězstvím ve Stanley Cupu, to znamená celkovým vítězstvím po vyřazovací části soutěže, jde o trofej téměř bezvýznamnou. Pouze osmkrát se Stanleyův pohár ocitnul ve stejných rukou, jako trofej Prezidentova, a to ještě pouze v přeneseném smyslu, jak si později řekneme. Pokud dva týmy v základní části sezóny dosáhnou stejného výsledku v bodech, rozhoduje vyšší počet vítězství, což na vlastní kůži pocítil v roce 2007 jinak nejúspěšnější tým této trofeje Detroit, když v rozstřelu na počet výher podlehnul družstvu Buffala s jinak stejným počtem bodů.

Prezidentova trofej v české extralize

Kde by se nejraději viděli hráči naší nejvyšší hokejové soutěže a nejspíš i řada funkcionářů, ukazuje zavedení podobné trofeje v naší extralize – Pohár prezidenta Českého svazu ledního hokeje se uděluje od sezóny 2009 / 2010 a v pěti sezónách, které od té doby proběhly, se vystřídal v držení mezi čtyřmi týmy. Prvním obhájcem se s roční přestávkou stala HC Sparta Praha.

Na Prezidentův pohár se nesahá

Pokud jsme v prvním odstavci použili slovní obrat, že se Prezidentův pohár ocitnul v rukou vítěze, je potřeba si říct, že neocitnul. Nejvyšší profesionální hokejová soutěž kontinentální Ameriky je proslavená svojí pověrčivostí, hráči dodržují desítky vítězných rituálů a kromě obligátního zarůstání vousy v průběhu vyřazovací části jsou některé velice kuriózní. Zůstaňme ale u poháru. Nedlouho po zavedení této trofeje vzniknula pověra, že kdo z družstva na pohár pro vítěze základní části sáhne, přinese smůlu družstvu během vyřazovací části. Není totiž výjimkou, že absolutní suverén dosavadního bodování padne hned v prvním kole pavouka s prvním protivníkem a vina se potom hledá v ledasčem.

Pověry přes oceán přenesené

Na zarostlé tváře našich hokejistů v průběhu vyřazovací části soutěže jsme si celkem zvykli, ale legrační je fakt, že někteří z vítězů základní části se Prezidentova poháru české federace odmítli dotknout ze stejného důvodu, tedy aby neměli smůlu v průběhu play-off.

„Ani by mě nenapadlo, že bych pohár nezvedl“, řekl na konci základní části extraligy v předjaří roku 2012 kapitán HC Sparta Praha Michal Broš. „Jestli máme být úspěšní, tak to nebude proto, že jsem sem se nedotkl nějakého kusu plechu.“ Nádherný pohár si tehdy určitě Sparta zasloužila a náležitě vychutnala, z mistrovského titulu se tehdy nicméně radovaly Pardubice…

Rychlý kontakt

Prostřednictvím následujícího formuláře nám můžete zaslat jakýkoliv dotaz či připomínku.
Odeslaný text bude doručen na adresu objednavky@pohary-bauer.cz.